Dwoisty umysł

Masz chaos w myślach? Frustrujesz się? Często się wahasz? Długo analizujesz możliwe wybory i nie możesz podjąć decyzji?
Można się uwolnić od takich stanów umysłu.
[…] oczyśćcie serca, ludzie umysłu dwoistego. List Jakuba 4:8
Ale o co chodzi? Jakub w swoim liście pisze, że powodem dla którego ludzie mają rozdwojony umysł jest ich nieczyste serce. Oczyszczanie swojego serca będzie więc powodować, że umysł będzie coraz mniej rozchwiany.
Czym jest nieczyste serce? W dużym skrócie serce jest „siedliskiem” naszej osobowości, tam skrywany nasze głębokie, nieraz nieuświadomione pragnienia, obawy, motywy itp. O nieczystym sercu możemy powiedzieć między innymi wtedy, gdy nasze pragnienia, marzenia, motywacje są nieczyste; czyli niezgodne z Bożymi standardami. Boże pragnienia istnieją w naszym sercu jednocześnie z grzesznymi pragnieniami. Są sobie przeciwne. Ludzie chcą zjeść ciastko, mieć to ciastko i jednocześnie nie przybrać na wadze z powodu ciastek. To jest nie do zrobienia. Często takie postawy są zasilane przez chciwość i pychę życia.
Przykład: Po moim nawróceniu z jednej strony chciałem służyć Bogu, głosić ewangelię, wypędzać demony itp. Z drugiej jednak strony bardzo zależało mi na opinii innych ludzi. Nie chciałem aby ktoś ze znajomych się ode mnie odwrócił, nie chciałem uchodzić na dziwaka, fanatyka itd. To powodowało frustrację, rozdwojenie w umyśle, ponieważ nie da się tych rzeczy pogodzić. Badałem swoje serce i odkryłem, że chciałem coś co jest nierealne. W tym przypadku oczyszczenie mojego serca polegało na tym, że zacząłem uwalniać się z pragnień związanych z opinią ludzką, a zacząłem realizować pragnienia związane ze służbą. Jezus powiedział, że kto zdecyduje się stracić swoje życie ten znajdzie nowe (Mat 10:39). Nie jest to proste, ponieważ wymaga rezygnacji z rzeczy które uznajemy za ważne, ale warto.
Robię takie zabiegi na swoim sercu od lat i pomagam ludziom jako duszpasterz. Jeśli chcesz, abym Ci w tym pomóc, daj znać.
Życzę udanych „zabiegów kardiologicznych”
Pozdrawiam
Łukasz Popiołek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.